Brak skupienia uwagi skutkuje złymi wynikami m.in. w szkole – dlatego tak ważne jest nabycie tej umiejętności przez dzieci.
Problemy z utrzymaniem uwagi u dzieci to powszechne zjawisko w dzisiejszych czasach. Co to jest koncentracja ? Jak pomóc dziecku przebrnąć przez problemy ze skupieniem ?
Koncentracją nazywamy umiejętność skupienia pełnej uwagi na powieżonym zadaniu. Zdolność ta rozwija się w trakcie życia dzieci. Małe dzieci nie są w stanie utrzymać pełnej uwagi na czymś przez długi czas, umiejętność tą trzeba wypracować od najmłodszych lat. Umiejętność skupienia uwagi gwarantuje w późniejszym okresie sukcesy w szkole.
Po czym poznać, że nasze dziecko ma problem ze skupieniem uwagi ?
Dziecko może wykazywać niektóre z tych oznak:
- bywa humorzaste lub agresywne
- nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu i łatwo je rozproszyć
- ma słabo rozwinięte nawyki ruchowe (np. ma problemy ze skakaniem)
- buja w obłokach
- gubi reczy
- nie potrafi skupić się na zadaniach domowych
- ma problemy z zapamiętywaniem oraz nauką
- ma zły charakter pisma w porównaniu do rówieśników.
Gdzie szukać przyczyn słabej koncentracji u dziecka ?
- Zbyt mała ilość snu – sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu.
- Stres w życiu – zdolność koncentracji jest bezpośrednio powiązana z dobrobytem psychicznym. Jeśli jest coś, co absorbuje dziecko – nie jest ono w stanie skupić się na niczym innym.
- Brak zdrowej, zbilansowanej diety – należy dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Dziecku nie służy duża ilość cukru i niezdrowych tłuszczy.
- Zbyt złożone zadania – dziecko zazwyczaj odmawia wykonania zadania, którego nie rozumiei jego zdaniem jest za trudne. Zadanie powinno być dostosowane do wieku dziecka.
- Odpowiedni odpoczynek oraz dobrze dobrana dieta pomogą poradzić sobie z problemami ze skupianiem uwagi u dziecka.
Sposoby na wyćwiczenie zdolności koncentracji u dziecka
- Obserwacja dziecka – przyjrzyjcie się jakie czynności dziecko wykonuje chętnie i szybko, a jakie zajmują mu dużo czasu lub sprawiają trudość.
- Zmniejszenie ilości bodźców, które odwracają uwagę – należy zadbać o to, aby dziecko miało jak najmniej czynników rozpraszających uwagę wokół siebie.
- Ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem – ustalcie czas, jaki dziecko może spędzać przed telewizorem lub komputerem.
- Wyznaczajcie cele do osiągnięcia – cel powinien być osiągalny dla dziecka.
- Przydzielcie dziecku codzienne obowiązki – poczucie ważności i sprawczości sprawi, że dziecko w pełni skupi się na tej czynności.
- Doceniajcie dziecko – dziecko powinno być nagradzane za wykonane zadanie, aby czuło motywację do dalszego działania.
- Korzystajcie z pomocy psychologa – psycholog pracując z dzieckiem również może nauczyć je skupiania się.
- Upewnijcie się czy u dziecka nie występują problemy z uczeniem się – dla rozwoju umiejętności skupiania się, niektóre dzieci potrzebują życzliwego środowiska, inne pomocy psychologa, a jeszcze inne wsparcia farmakologicznego.
- Zachęcajcie dziecko do aktywności fizycznej – badania pokazują, że zajęcia ruchowe mają pozytywny wpływ nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale także na jego psychikę.
- Zabawy oraz zajęcia z dzieckiem powinny być zabawne – dziecko bardziej koncentruje się na zadaniach, przy których dobrze się bawi.
Ostatnio psychologowie alarmują, że widoczny brak koncentracji wśród dzieci staje się prawdziwym problemem. Nie czekaj – działaj.
Źródła internetowe: 1. https://childdevelop.pl/articles/school/6059/
Opracowała: Izabela Nadzionek – Opiekun