CIEMIENIUCHA – PRZYCZYNY, OBJAWY, POSTĘPOWANIE
Ciemieniucha to objaw łagodnej odmiany łojotokowego zapalenia skóry. Występuje najczęściej u niemowląt, we wczesnym okresie po urodzeniu, ale może również dotyczyć starszych dzieci, a także osób dorosłych.
PRZYCZYNY: Powstaje w wyniku zaburzeń pracy gruczołów łojowych owłosionej skóry głowy oraz brwi. Inna możliwa przyczyna to niedojrzałość gruczołów łojowych skóry. W przypadku nawracania objawów, powodem mogą być nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji, alergie lub infekcje bakteryjne i grzybicze.
OBJAWY: W przebiegu ciemieniuchy na skórze tworzą się szare, żółte i brunatne plamy, powstałe ze zlepów tłustych łusek. Łuski te ściśle przylegają do podłoża. Może im towarzyszyć rumień i wysięk. Ciemieniucha nie jest groźna, jednak wygląda nieestetycznie. Nieprawidłowe postępowanie ze zmienioną skórą może prowadzić do powstania ran i zakażeń.
POSTĘPOWANIE: Leczenie specjalistyczne ciemieniuchy zazwyczaj nie jest konieczne, ale proces pielęgnacji skóry objawami łojotoku wymaga czasu i systematyczności. Miejsca objęte zmianami należy natłuszczać olejkiem na około godzinę przed kąpielą, a po jej zakończeniu sczesać łuski szczotką przeznaczoną dla dzieci. Łusek nie wolno zdrapywać. W aptekach dostępne są olejki na ciemieniuchę bazujące na olejku ze słodkich migdałów i oliwie z oliwek. Inne preparaty na ciemieniuchę zawierają często w składzie ekstrakt z nagietka, mocznik, witaminę E. Po usunięciu zmian wskazana jest łagodna pielęgnacja z zastosowaniem delikatnych środków myjących. Należy również unikać przegrzewania dziecka oraz chronić je przed promieniami słonecznymi.
Pielęgniarka dyplomowana
mgr Anna Wojech